MSJ 2013: Švédi si poradili s Finskem, míří do semifinále

31. 12. 2012, 16:00 » Mistrovství světa - Autor: Michal Sobotka

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Třetí zápas přinesl ve Sports Areně severské derby mezi Švédskem a Finskem. Finům už před zápase hodně teklo do bot, protože v případě porážky by se museli smířit s bojem o záchranu. To se nakonec stalo, byť Finsko dokázalo v zápase smazat tříbrankové manko. Byl to však jediný moment, kdy možná chvíli byli k výhře blíž, než soupeř.

Švédsko - Finsko 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)

Joonas Korpisalo musel hned v úvodu zápasu vytáhnout dva zákroky při střelách Collberga a Lindholma. V 7. minutě už byl ale krátký na střelu Alexandera Wennberga, který v početní výhodě zamířil přesně k bližší tyči. O dvaačtyřicet sekund později nahrál tentýž hráč na modrou a Robert Hägg s pomocí teče jednoho z obránců zvýšil švédský náskok. "Hosté" byli v úvodu na ručník a nestíhali a ve 14. minutě kapitulovali potřetí, když další přesilovou hru využil Viktor Rask. Po timeoutu se Finové vzpamatovali a do hry je vrátila přesliová hra, během níž snižoval Joel Armia.

Druhou třetinu Finsko odstartovalo parádně. Po 86 sekundách od její zahájení vyrazil Lassinantti puk před Rasmuse Ristolainena a rázem to bylo o jednu branku. Ve dvojnásobném oslabení pak vytáhl Lassinantti zákrok turnaje, když tygřím skokem zabránil jasné brance Salomäkiho. Finové se ale stejně v této výhodě dočkali. Joel Armia napřáhl od modré a přízemní střelou k bližší tyči slavil úspěch. Vyrovnaný stav vydržel do 37. minuty. Střela Viktora Arvidssona od modré si našla cestu za záda Korpisala. Hned o pár sekund později se nechal vyloučit Häinikainen a přesilovku využil střelou pod betonem Filip Forsberg.

Do třetí periody tak Finové šli za velmi nepříznivého stavu. V polovině třetí části ale snížili. Ville Jarveläinen zamířil z kruhu přesně na vzdálenější tyč. Švédsko i s trochou štěstí výsledek ale drželo a před koncem zápasu samo rozhodlo. Emil Molin dostal na kruhu dostatek prostoru a v 59. minutě zvýšil vedení na 6:4. Konečnou podobu výsledku dal zápasu v čase 59:01 Viktor Arvidsson.

Branky: 7. Wennberg (Djoos, Karlsson), 7. Hägg (Wennberg, Boyce-Rotevall), 14. Rask (Vikstrand, Collberg), 37. Arvidsson (Rakell, Nilsson), 37. Forsberg (Arvidsson, Djoos), 59. Molin (Nilsson, Karlsson), 60. Arvidsson (Rakell, Lundström) - 17. Armia (Barkov, Riikola), 22. Ristolainen (Barkov, Nykopp), 24. Armia (Teräväinen, Granlund), 51. Jarveläinen (Nykopp).
Počet střel: 42-38
Trestné minuty: 26-30