MS 2013: Češi a Slováci vstoupili úspěšně, Švédi ztratili

03. 05. 2013, 23:00 » Mistrovství světa - Autor: Michal Sobotka

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Kromě NHL, o kterém stále budeme psát primárně, vám nabídneme také ohlédnutí za hracími dny mistrovství světa. Dnešním dnem začalo 77. mistrovství světa, které se koná, stejně jako loni, ve Švédsku a Finsku. Finále tentokráte budou hostit Švédi v hale Golben ve Stockholmu.

Hned v pátek se zapojily do mistrovství také Slováci a Češi. Oba celky své duely zvládly. Do turnaje vstoupily obě pořadatelské země a to už bylo daleko horší. Fini se na výhru hodně nadřeli a Švédi dokonce padli.

Skupina Helsinky

Francie - Slovensko 2:6 (0:1, 0:2, 2:3)
Branky:
46. Raux, 52. Fleury - 9. Miklík, 26. Ölvecký, 29. Záborský, 44. Radivojevič, 45. Šatan, 59. Hudáček.

Slovensko vstoupilo do turnaje jako vůbec první tým. Jejich zápas v Helsinkách začínal už v 15:15. Francouzům nedali Slováci nejmenší šanci. V prvních dvou třetinách nepovolili Galským kohoutům ani jednu branku a ve třetí už jen drželi náskok, který si vypracovali. Utkání nakonec dovedli ke snadné výhře 6:2.

Finsko - Německo 4:3 po prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky:
11. a 59. Kontiola, 40. Pesonen, 62. Savinainen - 31. Schütz, 43. Ehrhoff, 57. Ankert.

Hodně namále měli Finové. Ti se střetli v Helsinkách s Němci, kteří ale mají v úvodu turnaje tradičně hodně energie. To se potvrdilo. Finsko sice v zápase dvakrát vedlo, ale nakonec bylo rádo za vyrovnání Petriho Kontioly, který vstřelil půl druhé minuty před koncem krásný gól. V prodloužení rozhodla přesilová hra Finů, kterou proměnil Savinainen.

12. Voráček, 50. Vrbata.

Český tým vstoupil také úspěšně do letošního šampionátu, ale k výhře se hodně protrápil. Zatímco ve hře pět na pět se hráči více méně seznamovali, tak v přesilových hrách ukázali velkou sílu, když využili dvě. Lehce zraněného Pavelce nahradil v brance Alexander Salák a vedl si výborně. Ne nadarmo byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Bělorusko mělo šancí dost, ale český brankář svůj tým podržel.

Švédsko - Švýcarsko 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky:
39. Fransson, 60. Hjalmarsson - 23. Bieber, 29. Niederreiter, 60. Gardner.

Největší překvapení prvního hracího dne se událo až v posledním zápase večera. Pořadatelé ze Švédska se střetli před zaplněnou arénou proti Švýcarsku, které dokázalo zvítězit 3:2 a teprve popáté v historii MS porazit svého severského soupeře. Za Švýcary se jednou prosadil také Nino Niederreiter, který je nepochopitelně přehlížen Garthem Snowem v New Yorku Islanders.

1.Česko11000+22:03
2.Švýcarsko11000+13:23